Naše služby

Potápění v bazénu

Přístrojové potápění pro para- a quadruplegiky
 (po konzultaci s lékařem i jiného tělesného postižení)

KDY: každé úterý 21:00 - 22:00 hod, v období říjen až červen
KDE: plavecký bazén Slavia Praha, Vladivostocká 10, Praha 10
CENA: zahrnuje vstup do bazénu (1 hodina), kompletní výstroj pro přístrojové potápění a potápěče asistenta
550,- Kč - standardní cena ponoru (jedné hodiny)
350,- Kč - první seznamovací ponor
200,- Kč - člen SKV Praha - více informací o možnosti členství naleznete ZDE
nebo Tomáš Kratochvíl, vedoucí oddílu potápění v SKV, e-mail: potapeni@skvpraha.org
POTVRZENÍ ÚČASTI: restart.cz@volny.cz

KONTAKT:
- Petr Abrhám 736 486 133, abrham@inova.cz
- Pavel Hrubý 775 548 845, papopavel@gmail.com



Každé úterý si s námi můžete přijet vyzkoušet přístrojové potápění do bazénu na Slavii ve Vršovicích. Sraz je vždy ve 20:45 hodin ve vstupní hale. Podmínkou je odeslání e-mailu, vždy do pondělí v daném týdnu, s potvrzením účasti na naší adresu: restart.cz@volny.cz. V něm uvedete vaší konfekční velikost (pro zajištění vhodného neoprénového obleku) a stupeň vašeho postižení (pro zajištění asistence pod vodou). Nebo můžete využít některý z výše uvedených kontaktů.

Prostory v bazénu sice nejsou zcela bezbariérové, ale s naší pomocí se tam určitě dostanete :-) Pouze u kvadruplegiků je nutné mít svého asistenta (pomoc při oblékání a další činnosti na suchu).


Při první návštěvě bazénu se seznámíte s problematikou přístrojového potápění, s potřebnou technikou a pod vedením potápěče-asistenta absolvujete zkušební ponor. Každý klient má přiděleného svého potápěče-asistenta, který se mu věnuje po celou hodinu. 
Klient, kterého první lekce zaujme natolik, že projeví zájem o tento sport, má možnost s námi každý čtvrtek navštěvovat další hodiny potápění.


Doporučujeme vzít si do vody silnější ponožky, kvůli chladu a možnému poranění prstů nohou o dno bazénu. 
Na tréninkových hodinách v bazénu můžete také absolvovat potápěčský výcvik, s možností získání kvalifikace Potápěč* (více na Potápěčský výcvik).

↑ zpět nahoru

Potápěčský výcvik

Cílem našeho snažení je nejen umožnit vozíčkářům vyzkoušet si potápění, ale poskytnout jim také možnost získání potřebné kvalifikace. Tato kvalifikace pak umožní hendikepovanému potápěči absolvovat výlety za potápěním i bez naší účasti.

Kurzy potápění tělesně postižených obsahují stejný rozsah výuky jako u zdravých lidí. Pouze je při praktické části přihlédnuto ke stupni postižení daného adepta a k jeho fyzickým možnostem. Tyto možnosti jsou pak uvedeny v certifikaci. Podrobnější informace na: restart.cz@volny.cz.

↑ zpět nahoru

Potápění v lomech

Zcela zákonitou motivací pro všechny sportovní potápěče je především zájem o ponory v přírodě, ve volné vodě. Po výcviku probíhajícím v plaveckém bazénu, při němž se potápěčský adept poprvé nadechl pod vodní hladinou a osvojil si nezbytné návyky a dovednosti, přichází čas pro výpravy za dobrodružstvím v přírodě. V našich končinách se nabízejí především české lomy.

Pravidelně organizujeme víkendovou akci na lomu Leštinka www.lestinka.cz, kde je zajištěné zázemí. Ubytování je v chatě, wc a koupelna jsou upravené pro vozíčkáře.Vstup do vody je bohužel po schodech (silné paže asistentu jsou potřeba), ale jako kompenzace za tuto překážku je celoročně výborná viditelnost a zajímavý život pod hladinou. Právem je lom Leštinka označován za jeden z nejkrásnějších lomů u nás. Většinou uskutečňujeme s každým zájemcem jeden ponor denně (voda je poněkud chladnější), ale silné povahy se mohou zanořit i dvakrát.

Tuto akci plánujeme obvykle na poslední víkend v květnu. Budete-li mít zájem o toto víkendové potápění je nutné nás kontaktovat na: restart.cz@volny.cz.

↑ zpět nahoru

Potápění v moři

Ostrov ELBA, Itálie

  • místo: Marina di Campo
  • termín: 1. týden v září
  • doba pobytu: 1 týden (odjezd ve čtvrtek odpoledne, návrat v sobotu dopoledne)
  • ubytování: v apartmánech s vlastním WC, koupelnou a kuchyní
  • kapacita: pro 6-8 vozíčkářů
  • podrobnější informace na: restart.cz@volny.cz

Cílem našich cest za potápěním v moři je ostrov Elba, kde si na své přijdou jak potápěči začínající, tak ti zkušenější. Máme vyzkoušené zázemí české potápěčské základny www.orcadiving.cz, poblíž přístavního městečka Marina di Campo .

Ubytování účastníků je zajištěno v apartmánových domech které sice nejsou pro vozíčkáře úplně ideální, nicméně díky přítomnosti velkého počtu pomocníků ve výpravě se dají zvládnout. Výhodou naopak je, že se jedná o malý uzavřený komplex nabízející klid a relativní soukromí.

Po zvládnutí cesty a ubytování, přichází na řadu seznamování s aktuálními podmínkami na suchu i na moři, vybalování s přípravou techniky a plánování prvních ponorů. Ty se plánují vždy večer na den následující. Důležité je přitom nastavení „logistického systému“, neboť 8 potápějících se vozíčkářů dá všem lidem okolo pořádně zabrat.

A jak to vlastně chodí? Ráno odjíždí z apartmánů první skupina potápěčů na pláž, kde je naloděna do člunu s připraveným vybavením a vyplouvá na domluvenou lokalitu k ponoru. Po jejím návratu již musí být připravena na pláži druhá skupina. Proběhne akce kulový blesk – tedy vše z lodi a zase do lodi. Zatímco druhá skupina odjíždí na ponor, první jede zpět do apartmánů, kde se souká z mokrých neoprénů ven. A tak to běží stále dokola. Za den jsme schopni absolvovat ponory až se třemi skupinami.

Prvním, a zpravidla také závěrečným, bývá ponor na nejbližší lokalitě, kterou je ostrůvek Scoglio della Triglia na okraji zátoky La Foca s potopenou sochou Madony. První ponor bývá spojen s očekáváním příštích událostí, navíc okořeněným nutností základního vyvážení pro slanou vodu chovající se zcela odlišně od sladké ve které doma trénujeme. A pak již hurá do tichých hlubin za krásami mořské fauny a flóry.

Dalšími navštěvovanými lokalitami jsou podmořské skály ukryté pod hladinou. Na La Fonze a Corbelle lze pozorovat spoustu života s murénami, baracudami, krevetkami a výjimečně i rejnokem, lokalita Corraline umožňuje i prohlídku červených korálů. Oblíbenou ochutnávku vrakového potápění pak nabízí Pomonte, kde je jen kousek pod hladinou ztroskotaná malá obchodní loď Elviscott.

Samostatnou kapitolou jsou pro ty nejzkušenější a nejzdatnější potápěče-vozíčkáře noční ponory. Sice nabízejí úžasnou atmosféru a bohatost podmořského života, ale současně kladou na všechny zúčastněné vyšší nároky. Každý večer pak probíhá brífink se zhodnocením ponorů daného dne, plánováním ponorů na den následující, debatou o technice potápění a nad pořízenými fotografiemi mořského života.

Vedle potápění nabízí ostrov Elba i celou řadu příležitostí k výletům. Například k Napoleonovu prameni, do zajímavých přístavních městeček, do blízkého mořského akvária, nebo na nejvyšší místní horu Monte Capanne (1019 m) odkud je impozantní výhled na celý ostrov. Vyjet na ni lze lanovkou z Marciany, u které se uprostřed kaštanových lesů nachází také zřícenina hradu. Návštěva Elby nás vždy zláká i k ochutnání místní středomořské kuchyně, případně k návštěvě trhu s pro nás netradičními dobrotami.

Tuto akci plánujeme obvykle na první týden v září, kdy už opadá turistický ruch a voda je prohřátá do hloubky. Přihlašování zájemců na akci Elba probíhá první týden v červnu a je nutné nás kontaktovat na e-mailu: restart@volny.cz.

↑ zpět nahoru